ΔΙΚΤΥΟ 13 ΣΧΟΛΕΙΩΝ Αν. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

Δ. 2013-2014: ΔΙΚΤΥΟ 13 ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, 7ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ (σε συνεργασία με τον Κ. Κόπτση, υπεύθυνο σχολικό σύμβουλο των σχολείων & την κυρία Γκριμπίζη, Διευθύντρια του 107ου ΔΣ). Υλοποίηση προγραμμάτων κατά της ενδοσχολικής βίας με την χρήση υλικού από την Πυξίδα, την Εταιρεία για την Ψυχική Υγεία Παιδιών και Εφήβων (ΕΨΥΠΕ), παράλληλα με εποπτεία των εκπαιδευτικών από ομάδα επαγγελματιών ψυχολόγων για την στήριξη των μαθητών. Συμμετέχοντα σχολεία 3ο, 15ο, 17ο,29ο, 33ο, 69ο,79ο,87ο,88ο,106ο, 107ο, Πειραματικό Σχολείο Ευόσμου, Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη)

Οι συνεργασίες του τμήματος Α-Δ με τις παραπάνω δομές προϋποθέτουν: Ανοιχτές “εποπτείες” στο Πανεπιστήμιο που λειτουργούν α) ως πλαίσιο ασφαλούς βάσης για τους φοιτητές β) ως χώρος όπου οι φοιτητές περιοδικά έχουν ανάγκη για διασφάλιση της αυτοεκτίμησης και απομείωση του άγχους τους γ) όπου η επόπτρια/ διδάσκουσα χρειάζεται να ανταποκρίνεται στις εναλλασσόμενες ανάγκες φοιτητών για ανεξαρτησία και εξάρτηση δ) όπου αναγνωρίζονται ζητήματα αντίστασης και αντιμεταβίβασης, αναγνώριση συναισθημάτων, συγκρούσεων κλπ καθώς και -Ουσιαστική συνεργασία του διδάσκοντα με τις ομάδες φοιτητών, πέρα από την  συστηματική και θεσμοθετημένη εποπτεία από ορισμένα πλαίσια συνεργασίας (πχ διεπαγγελματική ομάδα του Παιδικού Χωριού ΣΟΣ ή της κοινωνικής υπηρεσίας του Δήμου Καλαμαριάς).