2005-2007: Επιστημονική Συνεργασία στο πρόγραμμα Needs assessment and awareness-raising program for bullying in schools (2005-2007). Επιστημονική ευθύνη Ι. Τσιάντης, Φορέας Υλοποίησης ΕΨΥΠΕ (Εταιρεία για την Ψυχοκοινωνική Υγεία των Παιδιών και Εφήβων, Μέλος Επιστημονικής Ομάδας: Άννα Μπίμπου). Διακρατική συνεργασία με Κύπρο, Γερμανία και Λιθουανία. Οι βασικοί στόχοι του προγράμματος είναι η συγκριτική διερεύνηση των απόψεων των παιδιών/ εφήβων ως προς τις εμπειρίες θυματοποίησης στο σχολείο, (παιδιά ως φορείς Δικαιωμάτων, και κοινωνικοί δράστες) και η ανάπτυξη πιλοτικού προγράμματος παρέμβασης σε συνεργασία του σχολείου και της οικογένειας. Daphne Initiative, European Commission Directorate-General Justice Ε.Ε.Project Grant Agreement: JLS/DAP/2005-1/040/YC 30-CE-0062092/00-78.