ΔΙΑΠΟΛΙΣ Προγράμματα Ψυχολογικής Υποστήριξης -, Πράξη “Εκπαίδευση Αλλοδαπών & Παλιννοστούντων Μαθητών”. ΕΣΠΑ

2011-2013: ΔΙΑΠΟΛΙΣ Προγράμματα Ψυχολογικής Υποστήριξης -, Πράξη “Εκπαίδευση Αλλοδαπών & Παλιννοστούντων Μαθητών”. Πρόγραμμα ΕΣΠΑ (Επιστημονική Ευθύνη όλου του έργου Α. Αναστασιάδη Συμεωνίδου, επιστημονική ευθύνη της Δράσης 6, Προγράμματα Ψυχολογικής Υποστήριξης, ΠΨΥ, κ. Σ. Παντελιάδου, Συμμετέχουσα: Ελένη Κουιμτζή). Σχεδιασμός, υλοποίηση και εποπτεία της εφαρμογής των ΠΨΥ αρχικά σε 10 πιλοτικά σχολεία (2011-2012), και στη συνέχεια (Διευρυμένη φάση) σε 105 δημόσια σχολεία όλων των βαθμίδων σε όλη τη χώρα (2012-2013) με σημαντικό αριθμό μεταναστών μαθητών. Αποτύπωση της επαγγελματικής πρακτικής ψυχολόγων στα σχολεία για την διερεύνηση, πρόληψη και αντιμετώπιση των ψυχοκοινωνικών αναγκών των μαθητών/μαθητριών και των οικογενειών τους, στο πλαίσιο της ισχύουσας νομοθεσία για την ιθαγένεια και τη μεταναστευτική πολιτική.