ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΣΧΟΛΕΙΑ Π.Ε. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Στα πλαίσια του μαθήματος “Σύνδεση Οικογένειας και σχολείου”, λειτουργεί πιλοτική συμβουλευτική υπηρεσία με την συμμετοχή προπτυχιακών φοιτητών/ τριών του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης, απόφοιτων ΠΤΔΕ, ΑΠΘ και μεταπτυχιακών φοιτητών/ τριών του Τμήματος Σχολικής Ψυχολογίας (Τομέας Εξελικτικής-Σχολικής Ψυχολογίας) υπό την εποπτεία των Ι. Μπίμπου και Α. Στογιαννίδου. Η πρακτική των φοιτητών αφορά: α) τον σχεδιασμό προγραμμάτων πρόληψης και προώθησης της ψυχικής υγείας σε σχολικές τάξεις με διάφορα θέματα (πχ ενδοσχολική βία), β) την συμμετοχή τους ως audit σε διεπαγγελματικές ομάδες ψυχικής υγείας και κοινωνικής πολιτικής και την ανάληψη ατομικών περιπτώσεων με στόχο την ψυχοπαιδαγωγική υποστήριξη των παιδιών και των οικογενειών τους, γ) συμμετοχή σε δίκτυα για συγκεκριμένα ψυχοκοινωνικά θέματα, όπως η σύνδεση της ψυχικής υγείας των γονέων και των παιδιών ή θέματα ενδοοικογενειακής βίας. Συνολικότερα, οι παρεμβάσεις σε σχολεία έχουν ως στόχο την στήριξη μαθητών και των οικογενειών τους καθώς και των εκπαιδευτικών, για την πρόληψη και την αντιμετώπιση ψυχοκοινωνικών προβλημάτων και την εδραίωση συνεργασιών των σχολικών κοινοτήτων με υπηρεσίες ψυχικής υγείας και κοινωνικής πολιτικής στην κοινότητα. Επιπλέον, καθώς δίνεται έμφαση σε οικογένειες που αντιμετωπίζουν πολλαπλές δυσκολίες (κοινωνικές, ψυχικές, οικονομικές κλπ), δημιουργείται μια σημαντική δραστηριότητα κατά της άρσης του κοινωνικού αποκλεισμού των μαθητών και των οικογενειών τους σε φτώχεια.

Ενδεικτικά, αναφέρουμε τα σχολεία:

9ο Δημοτικό Σχολείο, Φοίνικας Θεσσαλονίκης/54ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης/92ο  ΔΣ/81ο ΔΣ/Πειραματικά Σχολεία Θεσσαλονίκης/14ο & 107ο ΔΣ (ενοποιήθηκε)/4ο ειδικό δημοτικό σχολείο.

Ενδεικτικά, το 2010-2011 στηρίχθηκαν 40 παιδιά και οι οικογένειές τους.