Β. ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΤΔΕ, ΑΠΘ με φορείς ψυχικής υγείας και κοινωνικής πολιτικής στην κοινότητα όπως: το Παιδικό Χωριό ΣΟΣ, Πλαγιάρι (υπεύθυνος ο κ. Δρεπανίδης), το Παιδικό Χωριό στο Φίλυρο, το Ιατροπαιδαγωγικό Τμήμα του Γ.Ν. Παπανικολάου, (υπεύθυνη η κ. Αθανασοπούλου), το Κέντρο Ψυχικής Υγιεινής Ανατολικού Τομέα (Υπεύθυνη κ. Βενετούλια, Ιατροπαιδαγωγική Υπηρεσία), το Κέντρο Ψυχικής Υγείας Κεντρικού Τομέα (Υπεύθυνος κ. Φαϊτάκης, Ιατροπαιδαγωγική Υπηρεσία), την Μονάδα Εφήβων Γ.Ν. ΑΧΕΠΑ Θεσσαλονίκης (υπεύθυνος κ. Ζηλίκης), τον Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, την Συμβουλευτική Υπηρεσία του Δήμου Καλαμαριάς (υπεύθυνη η κ. Παπαχριστούδη), την Άρσις (Μ.Κ.Ο.) (υπεύθυνος κ. Σταμπολιάς και κ. Χατζηβαλσαμά).Στη συνεργασία αυτή συμμετέχουν φοιτητές και φοιτήτριες του ΠΤΔΕ, ΑΠΘ, υπό την εποπτεία της κ. Μπίμπου που συνδέονται με τους παραπάνω φορείς και στηρίζουν ψυχοπαιδαγωγικά μαθητές/μαθήτριες με ψυχοκοινωνικές δυσκολίες.